1 / 5
kostel
2 / 5
starý sklep
3 / 5
mladý vinohrad
4 / 5
Žehnání stavby
5 / 5
Stavba stanice
Vinařství Tománkovi
znak

Historie firmy

Historie vinařství v našem regionu souvisí s činností cisterciáckého kláštera na Velehradě. Boršice byly známy svým vinařstvím, které cisterciáci systematicky zaváděli už od 13. století. Umění pěstovat révu a vyrábět dobré víno se v naší rodině dědí od nepaměti. Známým vinařským odborníkem byl pradědeček Ondřej Tománek.

Velehrad
hrad Buchlov

Současný majitel firmy, Ing. Alois Tománek, převzal vinohrad a sklep od svého otce Aloise Tománka staršího a víno samostatně vyrábí od roku 1980. Po absolvování vinařských škol ve Valticích a Lednici nejprve nastoupil na Šlechtitelskou stanici vinařskou Polešovice. V roce 1992 zakládá samostatnou firmu, která se specializuje na šlechtění révy vinné.

Valtice
Lednice

Ing. Tománek se podílel na vyšlechtění odrůd Pola, Vitra, Sevar a Mery. Firma udržuje a spoluvlastní i známou odrůdu Muškát moravský, stolní Olšavu a podnož Amos. V současnosti pracuje na nových odrůdách, v registračním řízení jsou odrůdy Trasonia a Muskana. O výrobu vína se stará sklepmistr Michal Výstup. Z rodinných příslušníků ve firmě pracuje i manželka a spolumajitelka firmy Ing. Alena Tománková a syn Pavel Tománek.

 Jan Graubner arcibiskup olomoucký
Kroje

Firma je dnes největším producentem certifikovaných roubů ušlechtilé révy v ČR. Na našich pozemcích je vysázena unikátní kolekce našich odrůd a klonů, které byly ozdraveny od virových chorob. Firma také dodává podnožové řízky všech běžných odrůd v nejvyšší jakosti.

Sazenice
Ocenění